2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

Rodzaje mikrofonów – analiza ich wad i zalet

Coraz więcej osób decyduje się na nagrywanie swoich utworów, albo po prostu chcą oni mieć pewność, że podczas rozmowy przez komputer będzie ich dobrze słychać. Dlatego też, sporym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju mikrofony, które są oferowane w przystępnych cenach, a ich obsługa jest na tyle prosta, że nawet laik będzie w stanie sobie z nią poradzić. Jednak zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać po mikrofonach dynamicznych, tak aby później nie było żadnych, niemiłych niespodzianek.

Na sam początek wady

Oczywiście nie ma urządzenia, które nie miałoby zalet, ale również wad. Dlatego też podczas porównywania różnych sprzętów warto zacząć od sprawdzania minusów, tak aby móc określić, czy jest w nich coś, co już na samym początku zniechęca nas do danego urządzenia. W przypadku mikrofonu dynamicznego musimy mieć świadomość, że dźwięk na wyjściu będzie brzmiał inaczej niż na wejściu. To oznacza, że nasz głos będzie miał inną barwę, inne brzmienie, a co się z tym wiąże, nie zawsze będzie nam się to podobało.

Dodatkowo decydując się na taki typ mikrofonu, musimy się również liczyć z tym, że będzie on zbierał dźwięki z naszego otoczenia, co będzie także dodatkowym problemem, jeśli zależało nam na tym, aby na nagraniu było słychać tylko i wyłącznie nasz głos.

Ma też zalety

Ale oczywiście taki mikrofon dynamiczny ma nie tylko wady. Ma on swoje zalety, takie jak chociażby to, że jest bardzo wytrzymały. To oznacza, że nawet jeśli go upuścimy, to nic się nie stanie. Będziemy mogli go podnieść i korzystać z niego tak, jakby nic się nie działo. Poza tym jest odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak chociażby deszcz, a więc spokojnie możemy go używać podczas występów na dworze. Jeśli do tego wszystkiego dodamy również bardzo przystępną cenę, to może się okazać, że naprawdę warto będzie zainwestować w taki sprzęt.

Tym bardziej, że przy oferowanych zaletach, wady mogą się okazać niezbyt istotne. Podczas koncertów, ale i prywatnych nagrań, wytrzymały sprzęt często jest niezwykle ważny, ponieważ w stresie niejednokrotnie może dojść do tego, że go upuścimy. Tutaj będziemy spokojni, że nic się z nim nie stanie. Warto zobaczyć co może nam zaoferować mikrofon dynamiczny. Jakie są jego mocne i słabe strony. Po ich porównaniu może się okazać, że zalety zdecydowanie przewyższają wady, a więc nie będziemy mieli żadnych wątpliwości, że to właśnie w ten sprzęt powinniśmy zainwestować. Zwłaszcza jeśli planujemy częste korzystanie z mikrofonu w plenerze, gdzie może nas złapać nie tylko piękna pogoda, ale również deszcz.

Więcej opowieści