2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

Subwoofer aktywny vs. pasywny – Analiza zalet i wad

Kiedy decydujemy się na zakup sprzętu, który ma odpowiadać za nagłośnienie podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów, to chcemy mieć pewność, że podejmujemy wybór najlepszy z możliwych. Z jednej strony nie chcemy płacić za taki sprzęt więcej, niż jest to konieczne, ale z drugiej strony chcemy mieć pewność, że faktycznie będzie on taki jak zakładaliśmy, że spełni nasze oczekiwania. Dlatego też wielu ludzi zastanawia się, czy powinni wybrać subwoofer aktywny czy pasywny.

Jednak zanim podejmą ostateczną decyzję, powinni najpierw przeanalizować kilka kwestii.

Jakie są różnice?

Przede wszystkim trzeba tutaj na początek powiedzieć, jakie są różnice między tymi dwoma subwooferami. W przypadku tego aktywnego mamy wszystko razem.

To oznacza, że poza głośnikami niskotonowymi i obudową głośnika, mamy również wzmacniacz. Takie rozwiązanie sprawia, że sprzęt ten zajmuje znacznie mniej miejsca, do tego nie musimy szukać oddzielnego wzmacniacza, który będzie idealnie pasował parametrami technicznymi, a co więcej samo podłączenie takiego sprzętu również jest znacznie łatwiejsze. Minusem za to jest fakt, że za tego typu udogodnienia musimy zapłacić, a więc trzeba się tutaj liczyć z tym, że taki subwoofer aktywny będzie kosztował znacznie więcej.

Jednak warto się zastanowić czy nie powinniśmy zapłacić za wygodę, którą nam on oferuje, szczególnie jeśli mamy stosunkowo niewielkie pomieszczenie i wiemy, że trudno będzie nam zmieścić osobny subwoofer i osobny wzmacniacz.

Co z pasywnym?

Jeżeli chodzi o subwoofer pasywny, to przede wszystkim jest on znacznie tańszy niż ten, o którym wspominaliśmy wyżej. Wiąże się to z tym, że tutaj mamy tylko głośnik niskotonowy i obudowę głośnika, ale nie mamy wzmacniacza.

To oznacza, że musimy go dodatkowo dokupić, a więc i tak będziemy musieli wydać więcej, niż wartość samego subwoofera. Poza tym będziemy musieli poświęcić sporo czasu, aby znaleźć wzmacniacz, który będzie pasował do danego subwoofera. Co się z tym wiąże, cały sprzęt będzie zajmował więcej miejsca, a dodatkowo jeszcze jego podłączenie także zabierze nam więcej czasu.

No i nie mówiąc już o tym, że przy takim subwooferze pasywnym musimy mieć więcej przestrzeni, aby móc to wszystko podłączyć. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj propozycje i przekonać się, która z nich okaże się tą lepszą dla nas. Może się okazać, że czasami lepiej wziąć coś droższego, ale co jednocześnie pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, a kto wie, może i wbrew pozorom również pieniędzy.