2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

Subwoofer pasywny vs. aktywny – Który wybrać?

Jeżeli interesuje nas poprawa dźwięku, który do nas dociera podczas oglądania filmów, to z pewnością będziemy na ten temat poszukiwać różnych informacji, tak aby zwiększyć swoją wiedzę i mieć pewność, że wybraliśmy to, co jest najlepsze w danym przypadku. Podczas takich poszukiwań z pewnością dowiemy się, że do wyboru będziemy mieli subwoofer pasywny i aktywny, to oznacza, że powinniśmy je ze sobą porównać, aby stwierdzić, który z nich najlepiej odpowiedni na nasze oczekiwania.

Co oferuje subwoofer aktywny?

Przede wszystkim jeśli jesteśmy na etapie wyboru takiego sprzętu jakim jest subwoofer, to powinniśmy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnicami pojawiającymi się między jego modelami. Oferowany nam jest chociażby subwoofer aktywny, który posiada wbudowany wzmacniacz, jest od razu gotowy do podłączenia i użytkowania, a więc całość zajmie nam naprawdę niewiele czasu i będziemy mogli się cieszyć relaksem podczas oglądania filmu.

Dodatkowym atutem subwoofera aktywnego jest również to, że zajmuje on stosunkowo mało miejsca, ale też niestety będziemy musieli się liczyć z tym, że jest on droższy, co jest jego największą wadą.

Jak jest z pasywnym?

Jeśli już wiemy czym charakteryzuje się subwoofer aktywny, to czas sprawdzić, co może nam zaoferować ten pasywny i czy czasami on nie będzie lepszym wyborem w naszym przypadku. Tutaj nie mamy wbudowanego wzmacniacza, a więc będziemy musieli go odpowiednio dobrać i dokupić, tak żebyśmy mogli się cieszyć z dźwięku, na którym najbardziej nam zależy. To też będzie się przekładało na to, że taki subwoofer pasywny razem z oddzielnym wzmacniaczem będą zajmowały znacznie więcej miejsca, dlatego też warto się upewnić, czy faktycznie nasze pomieszczenie jest na to przygotowane.

Jego największą zaletą jest to, że za taki subwoofer pasywny będziemy musieli zapłacić mniej niż za ten aktywny. Jednak konieczność dokupienia wzmacniacza może sprawić, że ta różnica w cenie ostatecznie nie będzie jakoś bardzo znacząca. To czy wybierzemy subwoofer aktywny czy pasywny będzie zależało od wielu czynników. Od wielkości pomieszczenia, od tego czy mamy ochotę jeszcze zagłębiać się w propozycję wzmacniaczy, tym bardziej, że ich odpowiednie dopasowanie także będzie miało wpływ na dźwięk, który będzie do nas docierał.

W przypadku tego aktywnego mamy pewność, że wystarczy dosłownie chwila, abyśmy mogli go podłączyć i z niego korzystać, przy pasywnym to wszystko będzie trwało dłużej, bo do podłączenia będzie jeszcze zewnętrzny wzmacniacz. Warto się zastanowić czy lepiej nie będzie, jeśli zapłacimy trochę więcej, ale zdecydujemy się na subwoofer aktywny.