2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

W jakim miejscu i sposób ustawić subwoofer? 3 Wskazówki

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że do naszych uszu docierają dźwięki o różnej tonacji. Jedne są niskie, inne wysokie, dodatkowo jeszcze niektóre mają nas wprowadzać w odpowiedni klimat i atmosferę. Jednak nie będziemy mogli tego wszystkiego odczuwać, jeśli okaże się, że nasze głośniki są zbyt słabe i nie pozwalają nam usłyszeć niektórych dźwięków. Wówczas może się okazać, że naprawdę wiele tracimy podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Tak nie może być, dlatego też powinniśmy się dowiedzieć, na co zwracać uwagę podczas wybierania głośników i dlaczego tak ważne jest to, abyśmy zamontowali u siebie również subwoofer.

Dlaczego jest ważny?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że z naszego głośnika popłynie dobry bas, który podczas oglądania filmów pomoże nam się wczuć w akcję i wyłączyć z tego, co dzieje się dookoła nas, to właśnie będziemy potrzebowali urządzenia, które nazywa się subwoofer. To ono posiada własny wzmacniacz i dużej średnicy głośnik niskotonowy, który właśnie daje nam możliwość usłyszenia tych niesamowitych dźwięków, które podczas oglądania filmów są niezwykle ważne. Oczywiście to jaki subwoofer wybierzemy, w dużej mierze będzie zależało od wielkości pomieszczenia, w którym chcemy go ustawić.

Jeśli pomieszczenie będzie nieduże, to spokojnie wystarczy subwoofer o niewielkiej mocy i z jednym głośnikiem. Co więcej jest to tak naprawdę czarna skrzynia, która nie zabiera aż tak wiele miejsca, a daje naprawdę niesamowite możliwości. Różnicę między tym co było a tym co jest, będziemy mogli zauważyć już przy pierwszym filmie, jaki będziemy oglądać po podłączeniu subwoofera.

Jak go ustawić?

Wielkość pomieszczenia, wyciszenie ścian i akustyka w pokoju będą miały wpływ na to, jak będzie brzmiał bas, który będzie do nas docierał.

Dlatego też, warto podjąć kilka prób ustawienia subwoofera, żeby ocenić, gdzie brzmi on najlepiej. Może on stać mniej więcej na środku pokoju. Wówczas bas będzie słabszy, ale za to precyzyjny. Możemy go ustawić blisko ściany, dzięki czemu basu będzie dużo, ale za to mało precyzyjnie.

Trzecią opcją jest postawienie subwoofera w rogu pokoju, wtedy bas będzie idealny, ale także mało precyzyjny. Dlatego ważne jest zrobienie prób i określenie, który wariant ustawienia najbardziej nam odpowiada. Czasami trzeba włożyć trochę wysiłku w znalezienie odpowiednich głośników i ich późniejsze ustawienie, aby móc się cieszyć wspaniałym basem. Nie mniej warto podjąć ten wysiłek, bo subwoofer może nam zagwarantować nowy poziom doznań podczas oglądania filmów.