2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

Budowa zestawu stereo – czyli od czego zacząć?

Im więcej słuchamy muzyki, tym z pewnością bardziej zależy nam na tym, abyśmy zawsze mieli zagwarantowany odpowiedni dźwięk. Taki, który będzie czysty, ale w którym jednocześnie będziemy w stanie wychwycić wszystkie dźwięki, nawet najmniejsze zmiany. To też oznacza, że musimy się zastanowić czy chcemy skorzystać z gotowych zestawów stereo, które zostały dobrane przez producenta, czy może jednak chcielibyśmy samodzielnie złożyć taki zestaw. Wówczas może się okazać, że będziemy mogli taki sprzęt dobrać w taki sposób, aby jak najlepiej pasował do muzyki, którą najczęściej słuchamy, bo to także będzie miało tutaj ogromne znaczenie.

Jakie mamy możliwości

Jeżeli już podjęliśmy decyzję, że samodzielnie chcemy dla siebie stworzyć taki zestawstereo, to z pewnością powinniśmy spojrzeć, jakie mamy tutaj możliwości i jakie elementy takiego sprzętu będą nam potrzebne. Oczywiście powinniśmy wybierać je nie tylko na podstawie tego, co będzie nam potrzebne, aby w ogóle móc odtworzyć taką muzykę, ale również będziemy musieli tak patrzeć na sprzęt stereo, aby jego poszczególne elementy jak najlepiej do siebie pasowały pod względem technicznym, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że w finalnym momencie uzyskamy taki dźwięk, na jakim najbardziej nam zależało. Co nie zmienia faktu, że musimy pomyśleć od jakiego elementu zacząć budowę takiego zestawu stereo, aby wiedzieć do czego mamy dobierać resztę niezbędnych elementów.

Odtwarzacz

Oczywiście składając swój sprzęt stereo musimy wybrać odpowiedni odtwarzacz.

To oznacza, że powinniśmy się zastanowić czy chcemy słuchać plików sieciowych czy może mamy zamiar korzystać z nośnika CD albo z zewnętrznych nośników, które będziemy podłączać za pomocą USB. Jeśli już to dobierzemy, warto się zastanowić nad tym, jaki wzmacniacz będzie tutaj najlepiej pasował. Musimy go dobrać nie tylko do odtwarzacza, ale również do rodzaju muzyki, której słuchamy. No i oczywiście budując własny zestaw stereo powinniśmy także poświęcić odpowiednią ilość czasu, na znalezienie głośników, które także spełnią nasze oczekiwania.

Pamiętajmy, że to właśnie od nich będzie zależało, jak będziemy słyszeli basy i pozostałe dźwięki. Może się okazać, że budowa zestawu stereo będzie łatwiejsza niż myśleliśmy, jednak nie zapominajmy, że istotną rolę będą tutaj odgrywały również przewody, za pomocą których połączymy te wszystkie elementy. Warto zobaczyć co mamy tutaj do wyboru, co możemy najlepiej do siebie dopasować. Możliwości jest sporo, a to oznacza, że naprawdę wszystko powinniśmy dokładnie sprawdzić.