2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

Czym można myć płyty winylowe? Poznaj 5 najlepszych produktów

Płyty winylowe są specyficzne. Z jednej strony duże i ciężkie mogą sprawiać wrażenie bardzo wytrzymałych. Z drugiej jednak okazuje się, że są one bardzo delikatne, a każde ich użycie przyczynia się do ich niszczenia, dlatego też powinniśmy w odpowiedni sposób o nie dbać. Tak, aby przed każdym użyciem wyczyścić je z kurzu i usunąć ładunki elektryczne.

Jednak nawet taka czynność, która jakby nie było jest konieczna, może uszkodzić naszą płytę winylową, jeśli zrobimy to w nieodpowiedni sposób, albo użyjemy niewłaściwych środków. Jak więc myć takie płyty winylowe, aby mieć pewność, że będziemy mogli się z nich cieszyć przez długie lata?

Specjalne produkty

Przede wszystkim musimy pamiętać, że do czyszczenia płyt winylowych oferowane są nam specjalne produkty, które powstały właśnie z myślą o nich. To oznacza, że chcąc przed każdym użyciem oczyścić taką płytę z kurzu, powinniśmy zastosować specjalne szczoteczki albo wałki. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że każdy rowek zostanie dokładnie wyczyszczony, a z drugiej strony będziemy także spokojni o to, że zostanie to wykonane w odpowiedni sposób i nie zniszczymy naszej płyty przez jej przypadkowe zarysowanie.

Dlatego też trzeba pamiętać, aby nie przesuwać szczotką w poprzek rowków.

Czyszczenie także na mokro

Jeżeli płyta jest tylko lekko zabrudzona przez kurz, to nie będziemy mieli najmniejszego problemu, aby ją oczyścić na sucho. Gorzej, jeśli te zabrudzenia będą poważniejsze, bo wówczas będziemy musieli ją wyczyścić na mokro. Możemy do tego zastosować tylko odpowiednie środki, takie jak woda destylowana czy specjalna woda do wstrzykiwań, która używana jest w farmacji.

One są na tyle delikatne, że na pewno nie uszkodzą naszej płyty podczas czyszczenia. Co więcej są tutaj również oferowane specjalne szczotki, którymi także będziemy musieli delikatnie wyczyścić rowki, aby mieć pewność, że igła swobodnie będzie mogła się po nich przesuwać. Dodatkowo korzystając ze specjalnych płynów, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy posiadają one właściwości antystatyczne. Warto zobaczyć w profesjonalnych sklepach jakie preparaty są stworzone specjalnie do czyszczenia płyt winylowych.

Wówczas nie tylko będziemy mieli pewność, że wykorzystujemy tutaj odpowiednie produkty, ale także będzie istniało mniejsze prawdopodobieństwo, że podczas takiego czyszczenia, niechcący zniszczymy swoją płytę. Warto zapłacić trochę więcej, ale mieć pewność, że faktycznie wybierzemy środek, który pomoże nam zachować nasze płyty winylowe w idealnym stanie.