2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

Dlaczego coraz więcej osób wraca do odtwarzania muzyki na gramofonie?

Był taki czas w historii muzyki, kiedy słuchało się płyt winylowych, a do ich odtwarzania potrzebny był gramofon. Później weszły płyty CD, z czasem pojawiły się utwory zapisywane w formacie MP3, ostatecznie przyszedł też czas na to, aby muzyki można było słuchać z telefonu, który zawsze mamy przy sobie. Mogłoby się wydawać, że czasy winyli i gramofonów odeszły w zapomnienie, a jednak. Obecnie wracają one do łask. Ludzie nie tylko wyciągają swoje stare gramofony i płyty winylowe, ale także kupują nowe urządzenia i nowe płyty. Dlaczego tak się dzieje?

To niesamowite uczucie

Przede wszystkim jeżeli zastanawiamy się dlaczego ludzie po latach wrócili do płyt winylowych i gramofonów, to musimy wiedzieć, że ten sposób odsłuchiwania muzyki ma w sobie coś niesamowitego. Jest coś wyjątkowego w skrzypiącym winylu, z którego dźwięk jest przyjemniejszy, bardziej ciepły, a co się za tym wiąże będzie nas wprowadzał w niesamowity klimat i zdecydowanie lepiej będzie nam pomagał się zrelaksować. Dodatkowo jeszcze warto zaznaczyć, że płyta winylowa odtwarzana na gramofonie nie pozwala nam się wyłączyć i zatracić we własnych myślach.

Jeśli włączamy muzykę na komputerze czy telefonie, to może ona grać bardzo długo, dodatkowo możemy ustawić, aby cały czas się zapętlała, aż w końcu przestaniemy na nią zwracać uwagę i zajmiemy się innymi myślami. Płyta winylowa ma ograniczoną pojemność, a więc w pewnym momencie się skończy, a jeśli będziemy chcieli dalej słuchać muzyki, to będziemy musieli wstać, podejść do gramofonu i na nowo go uruchomić.

Ma też swoje wady

Oczywiście płyty winylowe mają swoje wady. Przede wszystkim są one stosunkowo duże i trudno je ze sobą gdziekolwiek zabrać. Można je odtwarzać wyłącznie na gramofonie, a nawet te najmniejsze, nowoczesne zajmują sporo miejsca. Co więcej, chociaż obecnie płyty winylowe wykonane są z mocniejszego materiału, to nadal są bardzo podatne na zniszczenia, chociażby takie jak złamanie. Do tego są również większe i cięższe niż płyty CD, a więc potrzebujemy na ich przechowywanie więcej miejsca, zwłaszcza jeśli planujemy stworzyć sporą kolekcję takich płyt. Płyty winylowe, a wraz z nimi gramofon mają swoje wady.

Jednak prawda jest taka, że ich odsłuchiwanie ma tak niesamowity klimat, dźwięk jaki wówczas będziemy mogli usłyszeć jest tak niepowtarzalny, że nie powinno nas dziwić, że ten sposób na odtwarzanie utworów ulubionych muzyków wraca do łask i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.