2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

Przetwornik C/A – Podpowiadamy, jak wybrać

Nie ma co ukrywać, cyfrowe audio daje nam niesamowite możliwości. To dlatego, że naszą ulubioną muzykę możemy mieć zawsze przy sobie i odtwarzać ją zawsze, gdy będziemy mieli na to ochotę. To dlatego, że możemy ją przechowywać w formie niewielkich plików, a więc nawet na telefonie komórkowym możemy mieć playlistę naszych ulubionych utworów.

Prawda jednak jest taka, że jesteśmy w stanie usłyszeć muzykę jedynie w formacie analogowym, a to oznacza, że taki cyfrowy format musi być w odpowiedni sposób przetworzony, bo tylko wówczas mamy pewność, że będziemy mogli posłuchać takiej muzyki. Ale jak to się dzieje, że faktycznie jesteśmy w stanie usłyszeć cyfrowy format audio?

Odpowiednio przetwarzany

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zanim taki cyfrowy dźwięk dotrze do naszych uszu, najpierw jest przetwarzany na format analogowy. Dzieje się to dzięki urządzeniu, które nazywane jest przetwornikiem C/A.

W większości przypadków go nie widzimy, ponieważ jest on wbudowany w odtwarzacz CD, Blu-Ray czy nasz telefon komórkowy. Jednak warto powiedzieć, że coraz częściej takie przetworniki C/A są oferowane jako oddzielne urządzenia a to daje nam możliwość uzyskania brzmienia, które będzie na wysokim poziomie, przy jednocześnie stosunkowo niskiej cenie, jaką będziemy musieli zapłacić za to urządzenie. To co niejednokrotnie przekonuje fanów muzyki i dobrego brzmienia, do zainwestowania w taki zewnętrzny przetwornik C/A, to fakt, że niejednokrotnie ma on bardzo wiele wejść, co pozwala na odtwarzania muzyki z wielu różnych nośników i w wielu różnych formatach.

To oznacza, że w tym momencie brzmienie muzyki jest oferowane na zupełnie innym poziomie, niż to miało miejsce do tej pory.

Wszystko musi być dopasowane

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w sprzęcie do odtwarzania muzyki bardzo ważny jest każdy szczegół. To oznacza, że każdy element takie sprzętu musi oferować nam jak najwyższą jakość i powinien być odpowiednio dopasowany do innych elementów.

Nawet najlepszy wzmacniacz i najlepsze głośniki nie dadzą spodziewanego efektu, jeśli nie zagwarantujemy dobrej jakości brzmienia na wejściu. A to może nam zapewnić właśnie wysokiej klasy przetwornik C/A, który teraz możemy nabyć jako oddzielny element, lepiej dobrany do naszych potrzeb i oczekiwań odnośnie słuchania muzyki. Warto zobaczyć jakie mamy możliwości, zobaczyć co może nam zagwarantować taki stacjonarny przetwornik C/A.

Może się okazać, że oferowana przez niego jakość dźwięku będzie znacznie większa, niż ta, którą oferuje nam przetwornik wbudowany w odtwarzacz.