2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

Przetwornik mocy – czym jest i jakie daje korzyści?

Czasami jest tak, że jakieś urządzenie nie może być podłączone bezpośrednio do prądu, ponieważ nie pozwalają na to jego parametry prądowo – napięciowe. Wówczas należy szukać innego rozwiązania, takiego, które pozwoli na takie połączenie, aby jednak można było je zasilić energią elektryczną. Właśnie w tym celu wykorzystywane są przetworniki mocy, których zadaniem jest zmiana wartości natężenia i napięcia.

To właśnie w nich dochodzi do takich zmian, które pozwalają stworzyć warunki odpowiadające danemu odbiornikowi, a jednocześnie dają nam gwarancję, że doszło do jak najmniejszej utraty mocy. Im lepiej będzie działał taki przetwornik mocy, tym mniejsza będzie utrata tej mocy, a co się z tym wiąże, tym więcej też będziemy w stanie zaoszczędzić na prądzie.

On też ma znaczenie

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w różnych elementach naszego zestawu audio mogą być różne zapotrzebowania na moc.

To oznacza, że potrzebujemy takiego przetwornika mocy, abyśmy mieli pewność, że to napięcie, które będzie docierało do naszych urządzeń zawsze będzie dokładnie takie, jakiego będziemy potrzebowali. W przeciwnym przypadku mogłoby dojść do uszkodzenia sprzętu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dodatkowo jeszcze trzeba podkreślić, że taki przetwornik mocy może mieć różne zastosowanie.

Z jednej strony może odpowiadać za wyrównywanie różnic w potrzebnym napięciu. Może się wówczas okazać, że będzie odpowiadał za wielokrotne zwiększenie albo zmniejszenie napięcia, tak aby utrzymać je na odpowiednim poziomie, jaki w danym urządzeniu jest niezbędny.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Ale przetwornik mocy to nie tylko sposób na uzyskanie odpowiedniego napięcia.

To także możliwość zapewnienia określonej wartości napięcia, jeśli odbiornik nie może korzystać ze stosowanego źródła prądu. Czyli wówczas, gdy chociażby rozładowuje się bateria, taki przetwornik mocy będzie w stanie zapewnić odpowiednią ilość prądu, a więc da nam gwarancję, że urządzenie będzie działało. Co więcej przetwornik mocy będzie chronił także nasze urządzenia przed niespodziewanym skokiem napięcia, jak również pozwoli nam na zmianę prądu stałego na przemienny i na odwrót.

Warto zobaczyć co może nam zaoferować przetwornik mocy. Dzięki niemu nasz sprzęt będzie lepiej działał, będzie miał zapewnione odpowiednie zasilanie i będziemy mieli pewność, że nie ulegnie uszkodzeniu, przy niespodziewanej zmianie napięcia, jakie będzie do niego kierowane. Przetwornik sprawi, że zawsze będzie ono takie, jak powinno być w przypadku tego konkretnego urządzenia.