2 żywioły

Przydatne podczas koncertów

W jaki sposób działa płyta winylowa i jak o nią dbać?

Nie ma znaczenia, czy od lat znamy płyty winylowe czy dopiero teraz się w nich zakochaliśmy, kiedy wróciły do łask. Musimy wiedzieć, że wbrew pozorom są one bardzo delikatne. Wcale nie trzeba wiele, aby doprowadzić do ich złamania czy zarysowania, a wówczas będziemy mogli się już pożegnać z taką płytą, ponieważ nie będzie możliwości, aby ponownie ją odsłuchać. Z pewnością nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, tym bardziej, że te płyty kosztują znacznie więcej niż zwykłe płyty cd. Jak więc o nie dbać, aby mieć pewność, że będziemy mogli je odsłuchać nawet za kilka lat i dźwięk jaki będzie do nas docierał nadal będzie brzmiał idealnie?

Trzeba pamiętać o wielu detalach

Przede wszystkim musimy tutaj pamiętać o wielu różnych detalach, które pozwolą nam w odpowiedni sposób dbać o nasze płyty winylowe.

Pierwszą kwestią powinno być ich odpowiednie przechowywanie. Są duże, stosunkowo ciężkie, a dodatkowo bardzo podatne na zarysowania. Nie możemy ich układać jedna na drugiej, ponieważ nacisk papieru może negatywnie wpłynąć na rowek, który znajduje się na płycie, a wówczas nie będziemy mogli jej już odtwarzać. Dlatego też warto pomyśleć o specjalnych walizkach, w których te płyty będą ułożone w odpowiedni sposób, zabezpieczone i będziemy mieli pewność, że nic złego się z nimi nie stanie. Możemy także zaopatrzyć się w regały z niewielkimi półkami, które pomogą nam ładnie wyeksponować płyty, w taki sposób aby stały, ale też się o siebie nie opierały.

Dbałość o samą płytę

Powinniśmy również zadbać o sam krążek, tak aby mieć pewność, że jak najdłużej będzie on nam oferował najlepszy dźwięk. Przede wszystkim przed każdym użyciem takiej płyty powinniśmy przetrzeć jej powierzchnię specjalnie do tego stworzonymi szczoteczkami, dzięki czemu usuniemy kurz, ale i ładunek elektryczny, który się na niej pojawił, gdy wyciągaliśmy ją z opakowania. Jeśli nie chcemy szczoteczki, możemy skorzystać ze specjalnego wałka albo wacika. Jeśli będziemy takie czynności wykonywali regularnie, istnieje szansa, że płyta nie zabrudzi się zbyt mocno, a więc nie będzie konieczności czyszczenia jej na mokro, za pomocą specjalnych płynów. To jest możliwe, jednak bardziej skomplikowane i istnieje większe ryzyko, że zniszczymy naszą ulubioną płytę.

Im lepiej będziemy dbać o nasze winyle, zarówno podczas przechowywania, jak i korzystania z nich, tym z pewnością dłużej będziemy mogli z nich korzystać, ciesząc nasze ucho niesamowitymi dźwiękami. Dlatego też, warto wiedzieć jak to robić, aby robić to dobrze.